Auto zastępcze dla ciebie

W zgodzie z decyzją Sądu Najwyższego z 17 listopada 2011 r. bezpłatne auto zastępcze przysługuje każdemu, kto wykorzystuje samochodu do celów spersonalizowanych, a jego samochód został oddany do naprawy po wypadku spowodowanym przez innego uczestnika ruchu drogowego i, co istotne, nie posiada innego pojazdu. Tym samym auto zastępcze otrzyma każdy, a nie jak do tej pory wyłącznie chłopcy i dziewczęta, które używały samochodu do prowadzenia działalności gospodarczej. W praktyce, na pewno, sytuacja nie jest taka prosta, ponieważ ubezpieczalnie w następnym ciągu niechętnie regulują należności za wynajem samochodów osobom fizycznym.

Warto zdawać sobie sprawę zatem, że …

Wynajem z OC sprawcy wypadku, przysługuje nam na czas naprawy naszego samochodu, czyli od dnia zaistnienia szkody albo też od momentu wstawienia samochodu do warsztatu (jeżeli można było nim przedtem jeździć) aż do dnia jego odbioru. Jednakże, w przypadku szkody pełnej. ponownie Sąd Najwyższy stanął po stronie poszkodowanych kierowców decydując 22 listopada 2013 r., że prawo do pojazdy samochodowe zastępczego albo zwrot kosztów wynajmu przysługuje do momentu zakupu innego pojazdu, a nie jak twierdzili ubezpieczyciele, że do dnia wypłaty odszkodowania przez TU.

Z pewnością Towarzystwa Ubezpieczeniowe zrobią wszystko, żeby wypłacić jak najmniej, lub wszystkiego (tj. naprawy, wynajmu auta zastępczego czy wypłaty w sytuacji szkody całkowitej, dokonać w jak najniższych kwotach. To zrozumiałe z perspektywy TU. Co więc powinien zrobić poszkodowany? Przede wszystkim znać własne prawa! A w przypadku jakichkolwiek wątpliwości korzystać z pomocy prawników.

Sprawdź: auto zastępcze Zakopane.